powrót
 
 
 
 
 

Ziołowy wyjazd majowy

warsztat Ani Krasuckiej z Akademii

21–24 maja

Maj jest chyba najpiękniejszym miesiącem w roku, choć każda pora jest piękna, jednak maj jest szczególny. Przełom wiosny i lata to czas naszego rozkwitu. Słońce mocno ogrzewa, dni są długie, kwitną drzewa owocowe, a łąki stają się soczysto zielone i pokrywają się kwieciem. Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz, aby chłonąć niepowtarzalne majowe zapachy. Czujemy, że znów żyjemy w pełni.

Zapraszam na spotkanie z dziko rosnącymi ziołami. W praktyce zgłębisz tajniki zielarstwa do codziennego użytku, profilaktyki zdrowia. Nauczysz się korzystać z dobrodziejstw mazurskich dzikich roślin / ziół dla celów kulinarnych, leczniczych i kosmetycznych oraz odprężysz ciało i umysł. Zapraszam po konkretną wiedzę praktyczną, z której możesz samodzielnie korzystać później w domu.

Miejsce, w którym gościmy, jest niesamowite i oczarowuje każdego. To siedlisko położone na Mazurach, bezpośrednio nad jeziorem, gdzie cisza i spokój. Wokół same łaki, pola i lasy, gdzie rosną różnorodne dzikie zioła, a ich aromat unosi się w powietrzu. Wszystko dla zregenerowania sił, odpoczynku, wyciszenia, zaczerpnięcia pozytywnej energii. Tutaj jest prawdziwa ciemność nocy i rozgwieżdżone niebo. Spacerujesz po łąkach, wędrujesz przez pola, mijasz kwitnące drzewa i ogrody. Oddychasz pełną piersią. Odpoczywasz.

Proponuję ci ziołowy odpoczynek, włóczenie sie po łąkach i polach w poszukiwaniu roślin jadalnych, relaks i przyjemny czas. Zaczerpnięta majowa natura przez długi czas będzie promieniować z twocih oczu, z serca i z duszy.

Spraw sobie przyjemność na łonie ziół :)

W ramach wyjazdu, poprzez praktykę nauczysz się m.in.:

Anna Krasucka - doradca żywieniowy, dietetyk TCM

Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka i jego edukacji w zakresie rozumienia własnego organizmu. Jest propagatorką profilaktycznego podejścia do zdrowia i naturalnej diety.

Interesują ją zagadnienia długowieczności, metody zachowania zdrowia i urody zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej metodami naturalnymi.

Założycielka Akademii Odżywiania dla Zdrowia ‘Pięć Smaków’, w ramach której od lat prowadzi praktyczne warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, wyjazdy pro zdrowotne, w tym rodzinne oraz wykłady na temat zdrowego żywienia. W swojej kuchni czerpie inspiracje z natury, z polskiej tradycji kulinarnej, z zasad dietetyki tradycyjnej medycyny chińskiej (kuchnia pięciu przemian) oraz swoich licznych podróży (m.in. do Laosu, Kambodży, Indonezji, Tajlandii, Syrii, Jordanii, Izraela, Tanzanii). Prowadzi wykłady dla firm, w szkołach i przedszkolach na temat zdrowego odżywiania. W Warszawie prowadzi konsultacje indywidualne.

Jest absolwentką “Dietetyki Leczniczej wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej” prowadzonej przez Inę Diolosa, sygnowanej przez francusko - niemiecki “Avicenna Instytut” założony przez Claude Diolosa. Ukończyła 1,5 roczne, pełne podstawowe szkolenie medycyny chińskiej w kierunku diagnozowania, czytania z twarzy, dietetyki oraz akupunktury. Swoją edukację dietetyczną ciągle kontynuuje (wiedza jest potężna i ogromnie interesująca) m.in. w zakresie medycyny żywienia (badania naukowe wskazujące na skuteczność leczenia dietą).

Jako ekspert w zakresie odżywiania dla zdrowia jest autorką popularnych artykułów w czasopismach o tematyce zdrowotnej, bywa także gościem w radiu i TV.

cena

pokój 2-os z łazienką (950 zł/os.);

###pokój 2-os. ze wspólną łazienką na 2 pokoje (900 zł/os.); ###pokój 3-os. z łazienką (900 zł/os.); ###pokój 3-os. ze wspólną łazienką na 2 pokoje (850 zł/os.)